טיולי ג'יפים בנגב

טיולי ג'יפים בנגב

הנגב הוא אזור גאוגרפי, המשתרע בחלקה הדרומי של ארץ ישראל. הוא גם חלק מרצועת כל המדבריות בעולם, וזו גם הסיבה לתנאי האקלים השוררים בו. הנגב הוא שישים אחוז משטח ישראל, שמו של הנגב מוזכר עוד מימים קדומים. כדוגמת השורות הבאות: כי ארץ הַנֶּגֶב המקראית, שנפלה בנחלות שבט יהודה ושבט שמעון, השתרעה באזור צפון הנגב של ימינו בלבד, מערד במזרח ועד גרר במערב. בעוד שמרכז הנגב של ימינו הוא למעשה מדבר צין, שהיווה גבולה הדרומי של ארץ כנען, ודרום הנגב של ימינו הוא למעשה חלקו המזרחי של אזור פארן הגדול, שבמרכז חצי האי סיני.

מהו הנגב?

המילה "נגב" משמשת בתנ"ך גם לציון כללי של הכיוון דרום. בשל המבנה המדברי של הנגב, אוכלוסיית בעלי החיים והצמחייה שבו צריכה להסתגל ולשרוד תנאים קשים, שהעיקריים בהם הם מחסור במים, צל ומקורות מזון כמו גם חום גבוה במהלך היום וקור בלילה. בשל כך, רובה המוחלט של הצמחייה הדלילה, שכבר גדלה, היא צמחייה מדברית, שלא צורכת כמות רבה של מים ויכולה לרוב לשרוד את הבדלי הטמפרטורות והמחסור במים. הצמחייה באזור הנגב אפורה, חומה וירקרקה. בשנים האחרונות נעשו ניסיונות של שתילת עצים וצמחים חדשים בנגב, כדי להגדיל את הצל ומקורות הבילוי למטיילים טיולי ג'יפים בים המלח ,וכן מדאגה לבעלי החיים הצמחוניים. עברונה היא הנקודה הצפונית ביותר בעולם, בה ניתן למצוא דקל מסוג מצרה. אוכלוסיית בעלי החיים מוצאת פתרונות אחרים לחום וצחיחות. רובם של בעלי החיים ישנים ומסתתרים ביום. הזוחלים והמכרסמים הקטנים, לדוגמה, מתחפרים בדרך כלל במאורות בחול ועם בוא הערב , כשיורדות הטמפרטורות, יוצאים בעלי החיים ממסתורם למרעה או לחלופין למציאת ציד. בעלי חיים אחדים, כמו גם צמחים רבים, נפוצים בקרבת נאות מדבר, שם לעיתים קרובות זורמים מים ושורר צל.

יונקים ובעלי חיים באזור.

 רוב היונקים הצמחוניים, כגון צבאים, יעלים, שפני סלע וראמים (שנכחדו מנופי הארץ זה מכבר אך החל תהליך החזרתם לטבע), מורגלים לקבל את רוב כמות הנוזלי, שהם צריכים, מליחוך עלים המכילים מים. הטורפים הנפוצים הם שועלים, תנים, צבועים, זאבים, כמו גם מספר מועט מאוד של נמרים, הנפוצים בעיקר בקרבת מצפה רמון . בנגב נפוצים גם מספר סוגי עופות דורסים, ביניהם ניתן למנות את הנשר המקראי ואת אזניית הנגב, שנכחדה מנוף הנגב, בעקבות ציד לא חוקי, אולם בשנים האחרונות נעשה מאמץ להחזרתה. בעבר היו נפוצים בנגב בעלי חיים רבים, שבימינו חיים בעיקר בסוואנה האפריקנית. בהם האריות, שנכחדו מנופי ישראל במהלך השנים. אזור "טיולי ג'יפים בנגב" מגוון מעניין וגדול מאד: אזורי טיולי ג'יפים בים המלח, טיולי ג'יפים במצפה רמון, אזור מדבר יהודה ואדי קלט, מישור אדומים, הר העזאזל, הערבה, נחל צין, נחל סדום ,נחל פארן בואכה  ל טיולי ג'יפים באילת, וכן עין גדי והסביבה ,