טיולי ג'יפים בכרמל

טיולי ג'יפים בכרמל

הכרמל הוא שלוחת הרים צפונית מערבית של השומרון, המגיעה עד למפרץ חיפה ומתרוממת לגובה מרבי של 546 מטר מעל פני הים. הכרמל מורכב משלושה חלקים: רכס אמיר-רכס הרים מדרום מזרח הכרמל, רמות מנשה במרכז ורכס הכרמל בצפון מערב, במשולש הנחתם בעמק יזרעאל. מזג האוויר ברכס הכרמל הוא ים תיכוני ממוזג והאזור עשיר במשקעים, בזכות הקרבה לים התיכון והמורדות התלולים, הפונים אליו במערב הכרמל. כמות הגשמים הממוצעת בין 600- 700 מ"מ בשנה ובפסגות אף יכולה להגיע ל 750 מ"מ. הטמפרטורה היא בסביבות 19 מעלות, בשל קרבתה לחוף. הלחות, באזור הכרמל, שישים ותשע אחוז. הכרמל מאופיין במורדות תלולים ובקרקע סלעית ומחורצת, היוצרת ערוצי נחלים עמוקים.

מבנה הקרקע.

הקרקע עשויה, ברובה, מסלעי משקע מתקופת הקריטריון העליון, אך ניתן למצוא גם סלעים מתקופת הקריטריון התחתו, בחלקו הצפון-מזרחי. אופי הסלעים ועובי השכבות אינו אחיד ומשתנה בין אזורי הכרמל השונים . מבנה הקרקע והאקלים הגשום הביאו להתפתחות צמחייה עשירה בכרמל, המורכבת ברובה מחורש ים תיכוני שאנו פוגשים  ב- טיולי ג'יפים בכרמל.

הצמחיה באזור הכרמל.

. הצמחייה באזור מאופיינת מאלון מצוי, חרוב מצוי, אורן ירושלים ועצים לא נשירים, שהקנו להר את הכינוי "ההר הירוק כל ימות השנה". זהו שירו המפורסם של יהורם טהר לב, בן קיבוץ יגור ,שנכתב בזכות הצמחייה המגוונת באזור של טיולי ג'יפים בכרמל .

הכרמל בית גידול טבעי.

כל האזור בעצם הוא בית גידול טבעי למינים רבים של חיות בר כגון: יחמור פרסי, אייל הכרמל, צבי ארץ ישראלי, דרבן מצוי, גירית מצויה, נשר ואוח שהיו נפוצים באזור. במאה ה-20. כתוצאה מהתיישבות המואצת של האדם בסביבת הכרמל, התפתחות התעשייה, הציד וההדברה, יחד עם שריפות, חלה הידלדלות באוכלוסיית החיות. בשנים האחרונות נעשים מאמצים להחזיר את בעלי החיים לסביבתם הטבעית בהר, על ידי הכרזה על חלקים מהכרמל, כשמורת טבע ועל ידי מפעלים לאקלום ושחרור חיות בר.

הכרמל בתקופות קדומות.

.בתקופות קדומות היה אזור הכרמל מיושב בדלילות. במערות שבמורדות ההר ניתן למצוא שרידים פרה-היסטוריים רבים להתיישבות האדם הקדמון . ידועים יותר ממאתיים מחנות פרהיסטוריים שיושבו במהלך חצי מיליון השנים האחרונות. השרידים הקדומים ביותר בכרמל, מהתקופה הפליאוליתית התחתונה, נמצאו במערת תנור בנחל מערות. במהלך התקופה הפליאוליתית התיכונה, כ-50–250 אלפי שנים לפני זמננו, ישבו במערות הכרמל ניאנדרטליים ובני אדם מטיפוס מודרני (הומו ספיינס) וקברו חלק ממתיהם במערות תנור, הגדי וכבארה. יישובי הקבע הראשונים, של התרבות הנאטופית, הופיעו בכרמל לפני כ-15 אלפי שנים, במערת הנחל ואורן. באזור מספר רב של מסלולי טיולי ג'יפים, לפי בחירתו של מזמין הטיול. ובמיוחד טיולי ג'יפים בכרמל